ENGÜRÜ TURİZM TUR VE GEZİ PROGRAMLARI

Doğu Karadeniz Yaylaları 7 Gün 7 Gece

DOĞU KARADENİZ YAYLALARI

7 GECE - 7 GÜN

 
1. GÜN : 24:00 da Ankara’dan Trabzon'a doğru yola çıkıyor sabah erken saatlerde Bolaman'a ulaşıyoruz. Kısa bir gezintinin ardından Giresun'a ve ardından Tirebolu'ya geçiyor yine kısa bir şehir gezisinin ardından öğle yemeğimizi almak için Akçaabat'a ulaşıyoruz. Öğle yemeğinin ardından Trabzon'a geçiyor Atatürk köşkü ve şehir turunun ardından Akşam yemeğine kadar serbest program dahilinde Rus pazarını ve limanı gezebilir alışveriş yapabilirsiniz. Konaklama Trabzon'da.  
 
2. GÜN : Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra yarım saatlik bir yolculuğun ardından Maçka Altındere vadisi milli parkına ulaşıyoruz. Bu  park tarihi açıdan çok büyük bir önem taşımaktadır. Burada tarihi misafirhanesi,şapeli,kilisesi ve diğer kompleksleriyle büyük Sumela Manastırını geziyoruz. Meryem ana deresi boyunca uzanan uzun ve dar bir vadinin tabanından 300 m. yüksekliğinde  dimdik denebilecek kadar sarp ve yalçın  kayalıklarında bulunan oldukça büyük bir tabii mağarada kurulan kilise,zamanla büyüyen genişleyen ve zenginleşen manastıra zemin olmuştur. Ayrıca milli park flora açısından bilhassa kendine özgü mikro klima iklim özelliği nedeni ile bazı türlerin yetişmesi için optimal gelişim ortamı sağlamaktadır. Sumela gezimizin ardından Zigana’nın bulutlara karışmış zirvelerine ulaşıyoruz. Olağanüstü bir manzara eşliğinde alacağımız sütlaç ikramının ardından Karadeniz'i Doğu Anadolu'ya bağlayan yaklaşık 2km lik Zigana tünelini görüyor fotoğraf çekmek için bir süre durakladıktan sonra Kastel konağını geziyor çamburnu mesire yerinde kısa bir çay molası vererek akşam yemeği ve konaklamak için sürmedeki otelimize geçiyoruz. 
 
3, GÜN : Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra otelimizden ayrılıyor ve uzun göle hareket ediyoruz. 20 dk.lık bir yolculuğun ardından muhteşem manzarası ile bizi büyüleyecek olan uzun göl yaylasına ulaşıyoruz. çevre gezilerinin ardından öğle yemeğini  yöresel yemeklerden oluşan menüler şeklinde alabilirsiniz. yemek sonrası endemik bitki türlerini barındıran bu muhteşem doğada kısa bir treking sonrası aracımızla dünyanın sayılı bozulmamış tabiat alanlarından ikizdereye geçiyor bu Tanrı vergisi tabiatın tadına doyasıya vardıktan sonra akşam yemeği ve konaklama için yine sürmenedeki otelimize dönüyoruz. 
 
4, GÜN : Kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra Zilkale,fırtına deresi ve fırtına deresi boyunca uzanan tarihi köprüleri gezerek Ayder yaylasına ulaşıyoruz. serbest zaman dahilinde öğle yemeklerimizi aldıktan sonra dileyen konuklarımızla çevre gezileri yapabilir yada kaplıcaların termal keyfinden yararlanabiliriz. Daha sonra  akşam yemeği ve konaklama için Karadenizin son ilçesi olan Hopa'ya geçiyoruz. 
 
5,GÜN : Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından eski ismi livane olan ve oldukça yüksek bir dağın dik yamaçlarına kurulmuş Karadeniz'in son kenti Artvin'e doğru yola koyuluyoruz. Yolumuzun üzerinde, belki birçoğumuzun ürpereceği 750 mt. rakımlı cankurtaran geçidinde kısa bir fotoğraf malası veriyor ve 1 saat sonra Artvin'e ulaşıyoruz. Şehir merkezinde kısa bir gezintinin ardından 20 dakika mesafedeki Hatila vadisi milli parkına ulaşıyoruz, Hatila vadisi; 25 km. uzunluğunda, V biçimli, dar tabanlı genç vadi özelliği taşımaktadır. Binlerce yıl sürecinde gerçekleşen sert aşınmalar nedeniyle, eğimi %80 hatta bazı yerlerde %100’e ulaşmaktadır.  Vadide yaklaşık 500 kadar endemik bitki türü yaşamaktadır. Ayrıca yabani hayat açısından da oldukça zengin olan bu bölgede en çok göze çarpan Hopa engereğidir. Dünyada nadir görünen bir engerek olması sebebiyle koruma altındadır. Öğle yemeğimizi kumanya şeklinde aldıktan sonra 45 dakikalık bir yolculuğun ardından Artvin-Ardanuç karayolunun 25. km sinde bulunan 6mt. Genişliğinde 600 mt. uzunluğunda ve 150 mt. derinliğindeki cehennem deresi kanyonunu geziyoruz. Akşam yemeği ve konaklama için Hopa'daki otelimize dönüyoruz.       
 
6. GÜN : Sabah kahvaltımızı otelimizde aldıktan sonra öncelikle Kemalpaşa ardından Sarp sınır kapısını  geziyor ve  dünya tabiatı koruma örgütünün koruma altına aldığı bir çok endemik bitki türünü barındıran ve Türkiye'nin en doğal bozulmamış yaşlı ormanlarının bulunduğu Karagöl'e, macahel havzasına geçiyoruz. Burada meşhur Kafkas arılarının ürettiği ve ilaç olarak bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan macahel balını tatma ve satın alma fırsatı bulabilirsiniz. Macahel yaylasında yöresel yemeklerden oluşan öğle yemeğimizi alıp yaylada serbest program sonrası Karagöl'e geçiyoruz. Burada birçoğumuzun hayallerinde bile canlandıramayacağı güzellikteki doğada kısa yürüyüşler yapıyor akşam yemeğimizi Hopa'da alarak konaklamak için Trabzon'a geçiyoruz. 
 
7. GÜN : Otelimizde alacağımız son kahvaltının ardından sağ tarafımıza masmavi Karadenizi sol tarafımıza yeşilin bin bir tonunu barındıran Doğu Karadeniz dağlarını alarak Ordu'ya doğru yola koyuluyoruz. Fatsa ve Ünye'deki Akdeniz'i aratmayacak plajların tadını çıkartıyor,akşam yemeklerimizi burada aldıktan sonra gece Ankara'ya doğru yola koyuluyoruz. Gerekli molalar ve duraklamalarla sabah erken saatlerde Ankara'ya ulaşıyor bir dahaki gezimizde buluşmak dileğiyle vedalaşıyoruz.  
 

FİYATA DAHİL OLAN  HİZMETLER

 • Ulaşım
 • Profesyonel rehber eşliğinde çevre gezileri
 • Yöresel restoranlarda öğle yemeği
 • Otellerede konaklama akşam yemekleri (3*,4* ve özel belgeli otellerde )      
 • NOT :15 KİŞİDEN AZ KATILIMLARDA 6 GECE RİZE OLARAK YAPILACAK VE İLGİLİ PROGRAMDA DEĞİŞİKLİKLER YAPILACAKTIR.RESTORAN VE OTELLERE YÖNELİK DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN ACENTAMIZI ARAYIN.

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • 2. Gün haricindeki öğle yemekleri
 • Tur boyunca alınan tüm alkollü ve alkolsüz içecekler
 • Serbest program dahilindeki zamanlarda tüm eğlence ve aktiviteler
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri ( ortalama 35.000.000 TL)

GELİRKEN UNUTMAMANIZ GEREKEN EŞYALAR

 • Rahat giyisiler
 • Spor ayakkabı
 • Küçük bel çantası
 • Düzenli kullandığınız ilaçlar
 • Şapka
 • Sağlık karneniz